Taze Soğanın Faydaları    26.03.2014

Saglığa Faydaları


Aşçılar soğana besinsel değerinden çok tadı için değer verirler. Soğanlar besinsel skalada çok tepede yer almasalar da taze soğan C vitamini için iyi bir kaynaktır ve yeşil kısmı beta karoten sağlar. 
Soğanda bulunan adenozin isimli madde pıhtı oluşumunu önleyerek kalp krizlerinin önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca soğanın HDL seviyesini artırarak da koruyucu etki sağladığını göstermiştir. Bol miktarda soğan yemek yüksek kan basıncını da önlemeye yardımcı olabilir. 
Soğandakİ sülfür bileşikleri nefeste ve ellerde hoş olmayan bir koku bırakır ancak aynı zamanda bazı kansere yol açıcı kanserojenleri bloke ederler. Bunlara ek olarak soğanda hafif antibakteriyel etkisi olan maddeler bulunur.Soğanı kesmek sülfür bileşiklerini serbest bırakarak enzimlerle birleşmesine izin verir ve serbest kalan uçucu moleküller gözdeki nemle reaksiyona girerek sülfürik asit oluştururlar. Gözden yaş gelmesi rahatsız edici maddeyi dışarı atmak için doğal bir tepkidir. Bu etki bir nezle sırasında tıkanık olan burun kanallarını açmaya yardımcı olabilir.
Soğandan ve baldan yapılan bir şurup eski bir öksürük ilacıdır. Ancak çiğ soğan yemek bazılarında şişkinlik ve gaza neden olur ve bazılarında da migreni tetikleyebilir.
Çİğ olarak tüketilmesi pişirilmesinden daha iyidir
Soğanları yüksek bir ısıda pişirmek dialil sülfürün - kansere karşı koruyucu bir   madde - etkisini önemli derecede azaltır.

Avantajları

Taze soğanın özellikle beyaz başları C vitamini yeşil kısmı ise beta karoten için iyi bir kaynaktır
Yükselmİş kan kolesterolünü düşürebilir ve kap hastalığı riskini azaltabilir
Kanın pıhtılaşmasını azaltır
Hafİf antibakteriyel etkisi yüzeysel enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir
Sülfür bileşikleri kanserojenleri bloke edebilir
Geleneksek tıpta dekonjestan (burun tıkanıklığını giderici ilaç) olarak kullanılır.

Dezavantajları

Şİşkİnlİğe ve mide gazına neden olabilir
Çİğ soğan nefesi kötü kokutur
Soğan; pırasa, sarımsak ve arpacık soğanı da içeren alyum bitki ailesinin bir üyesidir. Genelde soğanlar iki kategoriye ayrılır. Hafif bir tadı olan, yeşil kısmı ve başı yenen taze soğan; ve yuvarlak şekilde daha keskin bir tadı, kuru bir dış kabuğu olan soğan. Arpacık soğanları da soğan ve sarımsağın özelliklerini taşır ancak daha tatlıdırlar.